تبلیغات
به دنیای حرفه و فن خوش آمدید - ویژگی های روغن موتور:
 

ویژگی های روغن موتور:

نوشته شده توسط :انوشه جعفری
یکشنبه 26 دی 1389-06:15 ب.ظ

شاید به دفعات شنیده و یا خوانده باشید كه روغن موتور را در 5000 ، 10000 كیلومتر و یا بیشتر ، باید تعویض نمود . دلیل ذكر این اعداد برای كاركرد ر وغن چیست و چرا برای روغن های مختلف متفاوت است . مجموعه مطالبی كه در خصوص روغن موتور ارایه خواهد شد ، اطلاعات مناسبی را در خصوص موارد تاثیر گذار در تعویض روغن در اختیار خوانندگان محترم قرار خواهد داد .

چرا روغن موتور باید تعویض شود ؟
روغن از زمان شروع بكار موتور در معرض اكسیده شدن و تجزیه حرارتی قرار گرفته و روغن پایه آن آلوده شده و از كیفیت آن كاسته می شود وهمچنین مواد افزودنی استاندارد آن نظیر مواد افزودنی پاك كننده نیز، مصرف می شوند . در این حالت خاصیت روانكاری ، پاك كننده و جذب ذرات معلق و ناخالصی ها ، كاهش می یابد .

آیا سیاه شدن روغن موتور نشاندهنده زمان مناسب تعویض روغن است ؟
این تصور كه سیاه شدن روغن نشانه خراب شدن وعدم كیفیت آن می باشد ، صحیح نمی باشد . اگر در دستگاه یا موتور خودرو روغن پس از مدتی تغییر رنگ ندهند و اصطلاحا" سیاه نشود ، می باید در اسرع وقت آن را تعویض نمود زیرا ، سیاه شدن شدن روغن به علت خاصیت پاك كنندگی دوده ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصی روغن موتور می باشد . در غیر این صورت ، ذرات ناخالصی و دوده بر روی قطعات متحرك موتور رسوب كرده و *باعث جلوگیری از انتقال حرارت ، ساییدگی زودرس قطعات ، روغن سوزی ، كاهش راندمان و توان موتور می شود .

عوامل موثر در مدت زمان كاركرد و تعویض روغن موتور :
1. شرایط كاری موتور مانند : رانندگی با سرعت بالا، رانندگی با بار بیش از حد استاندارد در جاده هایی با شیب زیاد ، در جا كاركردن زیا موتور در ترافیك های سنگین ، رانندگی با سرعت بالا در هوای سرد قبل از گرم شدن روغن موتور ، خاموش روشن نمودن موتور به دفعات زیاد در هوای سرد و رانندگی در جاده های خاكی و گرد و غبار به مدت طولانی
2. كیفیت احتراق موتور ( تنظیم به موقع موتور و رفع ایرادات برقی و سوخت رسانی )
3. كیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی
4. كیفیت ***** های هوا و روغن و تعویض به موقع آنها

نوع و كیفیت سوخت مصرفی چه تاثیری در تعویض روغن دارد ؟
سربی كه برای بهسوزی به بنزین اضافه می شد ، پس از ورود به روغن موتور باعث اكسیده شدن سریعتر روغن و افت كیفیت روغن می گردید كه خوشبختانه در حال حاضر حذف شده است . بنزین با اكتان پایین به دلیل ایجاد احتراق ناقص و اضافه نمودن دوده به روغن می شود كه این موضوع نیز با كاهش خاصیت روانكاری روغن می شود . استفاده از بنزین های سوپر متناسب با تكنولوژی موتور ، این مشكل را تا حدودی بر طرف می كند .

آیا نوع روغن در مدت زمان تعویض آن ، موثر می باشد؟
با پیشرفت تكنولوژی ساخت موتورها ، شرایط كاركرد موتور از لحاظ افزایش دور ، نسبت تراكم بالا ، دمای احتراق بیشتر ، فشار زیادتر به یاتاقانهای ثابت و متحرك بیشتر شده است . لذا در این راستا سازندگان روغن موتور را براین داشته است تا روغن هایی مستناسب با تكنولوژی موتور ها یا زمان تعویض بیشتر تولید نمایند . امروزه با توجه به استاندارد های زیست محیطی ، تبخیر و كاهش سطح روغن موتور محدود شده است و سرریز روغن به منظور تامین كسری روغن موتور كاهش یافته است .
از آنجا كه در بازار انواع روغن ها با درجات و كیفیتهای مختلف موجود می باشد ، پیشنهاد می شود با رجوع به دستور العمل كارخانه سازنده خودرو ، نسبت به استفاده از روغن توصیه شده و تعویض به موقع آن با توجه به نكات بیان شده ، اقدام نمایید .

انتخاب روغن مناسب ، تضمین كننده عمر طولانی و راندمان بالای موتور:
برای انتخاب یك روغن موتور خوب ، عوامل و پارامترهای مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. یك روغن موتور مرغوب ،*دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطكاك بسیار پایین بوده و توانایی روانكاری بخش های مختلف و قطعات متحرك موتور را داراست . ضمنا" روغن موتور علاوه بر سازگاری با تركیبات پلیمری موجود ؛ باید دارای اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی ،* خوردگی ،*اكسیداسیون و سایش باشد .

وظایف روغن موتور به طور كلی شامل موارد زیر می باشد :
1. كاهش اصطكاك قطعات متحرك موتور
2. كاهش سایش قطعات موتور
3. خنك نمودن قطعات داخلی موتور
4. تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و تركیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات
5. آب بندی كامل بین سیلندر و پیستون
6. محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی
7. كاركرد بهینه قطعات متحرك موتور در دماهای مختلف

پایه گرانروی روغن :

ویسكوزیته یا گرانروی ، مقاوت سیال در مقابل جاری شدن است . از لحاظ گرانروی ، روغن به دو بخش تقسیم می شود .

· الف : روغن های تك درجه ای Mono Grade
· ب : روغن های چند درجه ای یا چهار فصل Multi Grade

امروزه استفاده از روغن های تك درجه ای مانند 30 یا 40 ، در موتورها توصیه نمی شود و روغن های چند درجهای (*چهار فصل ) ،*كاربرد بیشتری دارند . این روغن ها مطابق طبقه بندی SAE ( انجمن مهندسی خودرو ) ، به صورت زیر تعریف می شوند . 20W50 , 10 W 40 . عدد قبل از W نشاندهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین بوده و هرچه این عدد كمتر باشد ، قابلیت استفاده در دمای پایین تر را دارا است . عدد بعد از W ، نشاندهنده گرانروی در دمای بالا بوده و هرچه این عدد بزرگتر باشد ، روغن در دمای بالتر چسنده تر و سفت تر خواهد بود .
مهمترین و با اهمیت ترین خاصیت روغن ، حضور آن ازلحظه استارت تا خاموش شدن موتور به صورت بی وقفه است . به نحوی كه با تمامی قطعات متحرك و ثابت د رتماس باشد . لذا ویسكوزیته روغن بایستی به گونه ای انتخاب شود كه بهترین حالت روانكاری را در كمترین زمان ، ممكمم سازد . ضمن اینكه خودرو در حالت سرد به راحتی استارت خودروده و بدین ترتیب عمر باتری و استارت طولانی تر شود .

مشخصات روغن :
انستیتو نفتی آمریكا APIبرای طبقه بندی روغن ها بر چسب كیفیت و فناوری ساخت آنها كد بندی خاصی ابداع نموده است . حرف اول ، معرف نوع موتور محل مصرف ( حرف C برای خودروهای دیزلی و حرف S برای برای خودروهای بنزینی )*و حرف دوم ، نشاندهنده سطح كیفیت روغن خواهد بود . به این مفهوم كه حرف A پایین ترین سطح كارایی را نشان می دهد و با بالا رفتن حروف سطح كارایی نیز افزایش خواهد یافت . مانند SG , SJ , SL , SM ,… سطوح كارایی بالاتر ، نشان از میزان افزودنی های بیشتر در روغن بوده و در تست ازمایشگاهی و عملكردی ، شرایط حادتری را تحمل می كنند . افزودنی های مختلف ، مقاومت روغن را برای شرایط سخت حراری و فشار زیاد موتور بهینه می كنند .
روغن های توصیه شده توسط شركت های سازنده خودرو دارای خواص لازم بوده و نبایستی افزودنی های متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود . زیرا موجب اختلال در عملكرد و خواصی كه از باتدا در روغن وجود دارد می شوند .

نكات مهم :
1. سیاه نشده روغن در حین كاركرد ، نشانه مرغوبیت آن نیست بلكه به این معناست كه روغن قابیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است .
2. از تركیب چند روغن با یكدیگر و مصرف همزمان آنهادرموتور خودداری نمایید .

معرفی و علائم شناسایی روغن های ایساكو :
· معرفی روغن موتور SG 20 W 50
این روغن موتور ویژه مصرف در خودروهای پژوآردی ، روآ ، پیكان و كلیه خودروهای توصیه شده با این سطح كیفی میباشد .

· علائم شناسایی :
1. دارای عبارات API SG/CD , SAE 20W50 , SG 015 بر روی برچسب ظرف 2- درج لوگوی فارسی ایساكو بر روی برچسب ظرف
2. حك لوگوی فارسی ایساكو بر روی ظرف 4 لیتری و لوگوی لاتین ایساكو بر روی در ظرف
3. بر چسب با رنگ پس زمینه آبی روشن به همراه در آبی
4. دارای سریال ردیابی محصول
5. دارای ظرف و در پلمپ شده
6. بسته بندی شده در ظرف های 1 و 4 لیتری

· معرفی روغن موتور SJ 20 W 50
این روغن موتور ویژه مصرف در خودروهای پژو 405 ، پارس و سمند و كلیه خودروهای توصیه شده با این سطح كیفی میباشد .

· علائم شناسایی :
1. دارای عبارات API SJ/CF-4 , SAE 20 W 50 , SJ020 بر روی برچسب ظرف
2. درج لوگوی فارسی ایساكو بر روی برچسب ظرف
3. حك لوگوی فارسی ایساكو بر روی ظرف 4 لیتری و لوگوی لاتین ایساكو بر روی در ظرف
4. بر چسب با رنگ پس زمینه ابی روشن به همراه در خاكستری
5. دارای سریال ردیابی محصول
6. دارای ظرف و در پلمپ شده
7. بسته بندی شده در ظرف های 1 و 4 لیترینظرات() 


What do you do for Achilles tendonitis?
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:25 ق.ظ
Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off
the screen in Firefox. I'm not sure if this is
a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
The style and design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:


آمار سایت

كد ماوس